Back
10 rzeczy, które możesz „wyciąć” ze swojego CV

10 rzeczy, które możesz „wyciąć” ze swojego CV

Obawą każdego aplikującego jest to, że ​​CV będzie za krótkie lub za długie i nie będzie przyciągać uwagi pracodawcy. Umownie przyjęło się, dokument nie powinien przekraczać dwóch stron.

Oto 10 rzeczy, które możesz zmienić w CV, aby zaoszczędzić miejsce i spakować najważniejsze informacje.

1. „CV” czy „Curriculum Vitae”

Nie ma potrzeby nazywania dokumentu. Zamiast tego możesz użyć swojego imienia i nazwiska jako tytułu.
Pracodawca widzi, jaki dokument ma w dłoniach, a Twoje imię i nazwisko zapisane dużą, ładną czcionką u góry jest stylowe i atrakcyjne.

2. Układ informacji kontaktowych

Klasyczne przykłady CV wykorzystują jedną czwartą strony na dane kontaktowe.

Oto przykład:

Kontakt:
Imię i nazwisko: Adam Kowalski
Adres: Elisenbergveien 99, 0277 Oslo
E-mail: adam.kowalski@gmail.com
Tel: 48 25 96 23
urodzony: 24 lutego 1983 r.
Stan cywilny: Singiel

O wiele łatwiej jest po prostu skonfigurować w ten sposób:

Adam Kowalski
Elisenbergveien 99, 0277 Oslo | adam.kowalski@gmail.com | + 47 48 259625 | urodzony: 24.02.83r

To, co wcześniej zabierało 5 linii, można łatwo spakować do jednej.
Zaniechany został „stan cywilny”. Te informacje w obecnych czasach nie są interesujące dla pracodawcy.

3. Sekcja „Kluczowe kwalifikacje”

To pole jest trudne do zdefiniowania— Jest to sekcja, która powinna uzupełniać się w dalszej części dokumentu. Chodzi również o to, że kluczowe kwalifikacje szybko stają się zbiorem informacji, niemających znaczenia.
„Efektywny, komunikatywny i elastyczny. Doskonale odnajduje się w pracy pod presją”
Ten przykład jest często stosowany. Jest trochę tak, jakby zaczepić dziewczynę, która mi się podoba i powiedzieć: „Jestem wysportowanym i przystojnym samcem alfa, na którego powinnaś się zdecydować”. Jeśli chcesz uwzględnić kluczowe kwalifikacje, radzę uczynić to, jak najbardziej obiektywnie.
– Licencjat z socjologii z [kilka odpowiednich przedmiotów]
– 3 lata doświadczenia jako nauczyciel w szkole podstawowej
– 2 lata jako lider stowarzyszenia młodzieżowego „Młodzi”
To pole powinno współgrać harmonicznie z całością dokumentu. Jeśli nie czujesz się komfortowo opisując te umiejętności, odpuść ten temat i wróć do opisu w liście motywacyjnym.

4. Informacje o szkole podstawowej i liceum / technikum.

Jeśli jesteś młody, nie masz dużego doświadczenia, masz niepełne wykształcenie lub ubiegasz się o praktyki zawodowe, to informacja o wykształceniu podstawowym jest wskazana. Wraz ze wzrostem poziomu edukacji, należy wykluczyć szkoły, nie mają realnego wpływu na twoje umiejętności zawodowe.
W przypadku technikum zawodowego informacja powinna być zawarta w CV. Szkoły o tym profilu, mają realny wpływ na umiejętności zawodowe.

5. Prace w niepełnym wymiarze godzin i prace dorywcze.

Zakładając, iż mamy do wykorzystania wyłącznie 2 strony dokumentu, informacje tam zawarte powinny być czytelne, ważne i rzeczowe. W przypadku wzmożonej aktywności w latach młodzieńczych – malowanie płotów, roznoszenie gazet, koszenie trawy u sąsiadów, te dane powinniśmy spakować do jednego worka, pt. 1999 – 2004 Prace w sezonie letnim.
Jakkolwiek ważne jest przekonanie pracodawcy, że droga do wymarzonej pracy wiodła przez drobne zadania i prace jako nastolatek, to nie mają realnego wpływu na wybór kandydata i ocenę kompetencji.

6. Nieistotne stanowiska lub kursy

Widziałem, jak ludzie wymieniali „kursy szydełkowania” lub inne.
Umieszczenie tego typu kursów nie jest strzalem w stope, jest jednak postrzegane jako nieistotne. Przy odrobinie szczęścia i researchu trafimy na podobne zainteresowania u pracodawcy, ale możemy ze spokojnym sumieniem wyciąć z CV te informacje.
Kursy „obowiązkowe”, takie jak prawo jazdy na ciężarówkę i prawo jazdy klasy B, kurs obsługi „Salesforce” powinny być mieszone na CV. Jeśli podnosisz swoje kwalifikacje, to kursy wieczorowe, zawodowe powinny być dodane do CV.

7. Mało imponujące umiejętności językowe

Nie musisz dodawać, że mówisz „trochę” po niemiecku lub „trochę” po francusku. Napisz konkretnie jaki poziom języka reprezentujesz, aby nie pozostawiać wątpliwości.

8. Podstawowa znajomość obsługi komputera

Jeśli masz ponad 50 lat i całe życie pracowałeś / aś fizycznie, dobrze jest wspomnieć, iż masz wiedzę z zakresu Microsoft Office. W społeczeństwie cyfrowym obsługa komputera i programów Office zaczyna być powszechna. Pracodawca oczekuje minimum obsługi poczty elektronicznej oraz stron internetowych.

9. Hobby

Ostatnią rzeczą, do której bym zachęcał, jest próba opisania doświadczenia zawodowego, którego tak naprawdę nie ma. Młodzi kandydaci ubiegający się o pracę w branżach wymagających kwalifikacji muszą sprzedawać się jako osoba zmotywowania, pracowita, kontaktowa. Hobby w takich przypadkach może odgrywać ważną rolę.
W przypadku kandydata z tytułem magistra, inżyniera ubiegającego się o pracę nie jest to tak ważne ani powszechne.
Hobby i zainteresowania można potraktować jako dopełnienie naszego podania, Icebreaker. Nie możemy jednak opierać całej naszej strategii na tym polu. Jeśli uważasz, iż ma to wpływ na ocenę twojej osoby to zostaw, jeśli masz problem z opisaniem swoich zainteresowań, to wytnij.

10. Referencje 

Pomagają pracodawcy określić z kim mają do czynienia. Nie jest jednak powszechnym umieszczenie pełnego imienia, nazwiska, numeru telefonu i mail na CV. W czasach ochrony danych osobowych, wiele osób pragnie zachować te dane wyłącznie dla siebie.
Referencje powinno wysyłać się na życzenie pracodawcy. Wówczas za zgoda referenta, wysyła się dane na mail lub telefon.
W przypadku braku referencji (pierwsza praca, staż) osobami wystawiającymi referencje są nauczyciele, rodzice.

Dobrnęliśmy do końca.
Zasada jest prosta- Wytnij to, co nieistotne, pozostaw te, które opowiadają historie o tobie.
Najważniejsze jest to, aby Twoje CV nie było przepełnione informacjami, które są zawiłe, skomplikowane lub nieistotne. Pisz krótko — ale w punkt

Kajetan Grobelny
Kajetan Grobelny
I am passionate about the labor market and market mechanisms. I run a blog and I am a co-owner of the website www.workad.eu

Related Articles