Back
Norwegia otwiera się na podróże po Europie od 5 lipca

Norwegia otwiera się na podróże po Europie od 5 lipca

Od poniedziałku nie będzie już kwarantanny hotelowej dla podróżnych z UE/EOG. A od 5 lipca Norwegom będzie jeszcze łatwiej podróżować po Europie.

Rząd uważa, że ​​ryzyko infekcji z importu jest obecnie na akceptowalnym poziomie, a tym samym łagodzi ograniczenia podróży i zasady obowiązujące po powrocie do Norwegii:

Do 5 lipca Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) odradzało wszelkie wyjazdy za granicę.

Ale 5 lipca nastąpi poważna liberalizacja ds podróży, zgodnie z tym, czego chce i zaleca UE. Wtedy Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie będzie już odradzać niepotrzebnych podróży do krajów EOG, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

Tylko podróżni z Malty i Islandii oraz niektórych regionów Finlandii mogą teraz wjeżdżać do Norwegii bez kwarantanny.

Wkrótce wejdą w życie nowe zasady!

To się wydarzy od 5 lipca

Ale minister spraw zagranicznych Ine Eriksen Søreide (H) mówi, że sytuacja i obraz infekcji są wciąż nieprzewidywalne, a zmiany mogą nastąpić szybko:

W zależności od rozwoju infekcji w tych obszarach, nowe zaostrzenia dotyczące podróży mogą pojawić się w krótkim czasie. To może sprawić, że Norwegowie będą musieli śledzić na bierząco informacje.

Od 5 lipca Norwegia będzie śledzić wytyczne UE. Największe zmiany to:

  • Podnoszenie progu konieczności poddania się kwarantannie: nowy limit wyniesie 50 pozytywnych przypadków na. 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni. Dzisiejszy limit to 25.
  • Oddzielne prawo dotyczące podróży na wyspy na Morzu Śródziemnym: Obecnie tylko regiony w regionie nordyckim otrzymują własne zaostrzenia dotyczące podróży, tj. podróżujący z czerwonego regionu Szwecji mogą trafić na kwarantannę, podczas gdy podróżni z innego regionu w Szwecji mogą jej uniknąć. UE chce, aby Norwegia dopasowała to prawo dla całej Europy, aby każdy region otrzymał własne, osobne porady dotyczące podróży.
  • Norwegia będzie nadal udzielać zezwoleń regionalnych dla obszaru Skandynawii – tak jak robimy to dzisiaj – ale nie dla krajów takich jak Hiszpania. Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdza jednak, że rozważa udzielanie własnych zaleceń dla niektórych wysp i archipelagów na Morzu Śródziemnym.

To się wydarzy poniedziałku

W poniedziałek wieczorem w praktyce nie będzie już hoteli kwarantannowych dla podróżnych z UE/EOG. Zastąpią je nowe rozporządzenia

  • Kwarantanna hotelowa będzie wykorzystywana wyłącznie dla podróżnych pochodzących z „ciemnoczerwonych” krajów i regionów w UE / EOG o ponad 500 pozytywnych przypadków na. 100 000. Żaden z omawianych krajów w Europie nie ma obecnie tak wysokiego poziomu infekcji. Ale kwarantanna hotelowa może być również wprowadzona w krótkim czasie dla podróżnych z krajów, w których szybko rozprzestrzeniają się nowe mutacje Covid-19.
  • We wszystkich krajach spoza UE/EOG kwarantanna hotelowa jest niezależna od poziomu infekcji.
  • Władze norweskie zdecydowały zatem, że obowiązek kwarantanny przy wjeździe z krajów „czerwonych” zostanie utrzymany, ale zniesiony jest obowiązek przebywania w hotelu.

Czego można się spodziewać?

Następujące kraje w Europie maja obecnie wskaźnik zarażeń na poziomie 25 a 50 na 100 000, według ECDC, europejskich organów ds. zdrowia, a zatem mogą stać się „zielone” i wyłączone z kwarantanny zgodnie z nowymi przepisami od 5 lipca. Te kraje to:

Włochy, Niemcy, Czechy. Węgry. Austria, Bułgaria i Luksemburg.

Oto jak obecnie wygląda rządowa mapa porad dotyczących podróży:

http://api.int.vgnett.no/enrichments/top_object/17255

VG informowała wcześniej, że Rumunia i Polska mają tak szybko spadające wskaźniki infekcji, że podróżni z tych krajów mogą swobodnie wjeżdżać do Norwegii.

Interpretacja zasad

Osoby posiadające norweskie numery ubezpieczenia społecznego (personallnummer), które zostały w pełni zaszczepione, są już zwolnione z kwarantanny po powrocie z krajów EOG oraz Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Jednak po opuszczeniu Norwegii ryzykują napotkanie przeszkód.

W innych krajach europejskich nadal istnieje wiele różnych przepisów, które należy wziąć pod uwagę.

24 czerwca Norwegia przystępuje do europejskiego systemu certyfikatów szczepień.

Następnie certyfikat koronowy można wykorzystać dla podróżnych do Norwegii z krajów UE/EOG. Co prawda nie wszystkie kraje w tym czasie będą miały gotowe rozwiązanie dla swoich obywateli, ale ci, którzy je mają, mogą skorzystać z ich zaświadczenia w związku z wjazdem do Norwegii.

Wreszcie!

Dyrektor Astrid Bergmål z Virke Reiseliv mówi, że jest to długo oczekiwana wiadomość, również dla norweskich firm turystycznych:

  • Wreszcie branża turystyczna otrzymuje termin, który daje większą przewidywalność i ulgę. Szczególnie cieszy nas fakt, że próg kwarantanny wjazdowej został podniesiony do tego samego poziomu, co w UE od 5 lipca. To ważny pierwszy krok do ponownego otwarcia podróży międzynarodowych.

Kajetan Grobelny
Kajetan Grobelny
I am passionate about the labor market and market mechanisms. I run a blog and I am a co-owner of the website www.workad.eu

Related Articles