Back
Witamy w Norwegii Amazon

Witamy w Norwegii Amazon

Witamy w Norwegii, zarówno Jeffa Bezosa, jak i Amazon. Przygotowywaliśmy się na to od dawna, ale u nas napotkasz konkurencje. Jesteśmy gotowi na działanie robotów opartych na algorytmach oraz duże budżety. Ale czy tak jest naprawdę?

Mniej więcej w tym samym czasie, gdy Jeff Bezos i inni giganci technologiczni zostali zmuszeni do tłumaczenia się Kongresowi USA po oskarżeniach o nadużycie swojej ogromnej siły rynkowej, za pośrednictwem Dagens Næringsliv i innych mediów wyszła na jaw informacja, że Amazon wkracza do Norwegii przez Szwecję.

Nikt nie jest tym faktem zaskoczony, a Elkjøp przygotowywał do tego od dawna. Pandemia koronawirusa zmusiła koncern do radykalnego myślenia o naszych podstawowych wartościach. Spotkanie z modelem biznesowym opartym głównie na imponujących maszynach logistycznych i globalnych algorytmach będzie ekscytujące i nasze plany są jasne.

Przeczytaj jeszcze:

A co z Norwegią? Jak jesteśmy przygotowani jako kraj na to, że już wkrótce wszystkie firmy będą uczestniczyć w konkurowaniu z firmą o takiej wielkości?

Próbując przekonać, że Amazon nie dominuje nad wszystkim i nad wszystkimi, Bezos w swoim wyjaśnieniu dla Kongresu podkreślił, że Amazon kontroluje „tylko” jeden procent rynku detalicznego na świecie. Ale ten rynek jest wart 25 000 miliardów dolarów, a w chwili pisania tego artykułu kapitalizacja rynkowa Amazon wynosi ponad 1,5 biliona dolarów. Sam Jeff Bezos jest najbogatszym człowiekiem na świecie z osobistym majątkiem przekraczającym 1700 miliardów koron

PHOTO BY MICHAEL PRINCE/FORBES COLLECTION

W jaki sposób jako naród mamy stawić czoła takiej potędze monetarnej w czasie, gdy słabnący sektor naftowy, starzenie się społeczeństwa, rosnące koszty opieki zdrowotnej i coraz bardziej kosztowna, ale konieczna walka klimatyczna wskazują, że zbliżamy się spowolnienia gospodarczego?

W najnowszym oświadczeniu rządu wyraźnie widać, że w nadchodzących latach musimy bardziej nadać priorytet tym, co napędzało nasza gospodarkę. Jednocześnie jest to rok, w którym firmy muszą walczyć lub znaleźć sposoby na współpracę z największą firmą na świecie. Jeśli mamy odnieść sukces, musimy przeprowadzić restrukturyzację i zbudować biznes oparty na wiedzy i konkurencji. Nie oznacza to, że każdy powinien zostać profesorem sztucznej inteligencji, ale nasi studenci, pracownicy i współpracownicy muszą mieć możliwość przygotowania się na przyszłość, która ich czeka.

Dlatego w Elkjøp co roku wydajemy duże kwoty na przekwalifikowanie swoich pracowników. Te prace muszą być kontynuowane i prawdopodobnie zintensyfikowane, jeśli mamy być w stanie podjąć walkę z globalnymi gigantami.

Niestety może się wydawać, że jako naród nie traktujemy wystarczająco poważnie potrzeby rywalizacji. Barometr restrukturyzacji Abelii na rok 2020 stwierdza, że ​​pozostajemy w tyle jednakowo pod względem innowacyjności. Jeśli Norwegia ma mieć konkurencyjnym sektorem biznesowym również w przyszłości, należy przełamać ten trend. Wymaga on większych pieniędzy, a zatem odważnych polityków, którzy ośmielają się przełamywać bariery. 

 Foto: Emil Weatherhead breistein

Żyjemy w małym kraju, który szczególnie cieszy się otwartą, międzynarodową gospodarką. W ostatnich dziesięcioleciach eksportujemy drogocenną ropę i gaz, a jednocześnie importujemy coraz tańsze dobra konsumpcyjne. Dlatego zamknięcie granic światowej konkurencji nie jest rozwiązaniem. W Elkjøp wierzymy, że konkurencja jest ważnym narzędziem zwiększania innowacyjności, podnoszenia cen i zapewniania klientom jak najlepszej obsługi. Dlatego Amazon z przyjemnością wymyśla swoje algorytmy i roboty pracujące w automatycznych magazynach.

Przywitamy Amazon z naszą tajną bronią: 4100 pracowników, którzy każdego dnia pracują, aby stać się najlepszymi w branży. 4100 współpracowników, którzy osobiście obsługują naszych klientów-często są to nasi sąsiedzi, najlepsi przyjaciele, matki lub koleżanki ze szkoły. 4100 pracowników chcących wprowadzać innowacje, którzy tworzą lokalne wartości i którzy uczestniczą w norweskim zespole łączącym, płacąc podatki swoim gminom.

Pokażemy, że biznes w Mandal i Molde to nie to samo, co na Manhattanie.

Magazyny Amazon obsługiwane sa przez roboty.

Władze nie mogą jednak z naiwnością stawić czoła ogromnej władzy i gigantycznym budżetom globalnych firm. Niezależnie od wyniku przesłuchania, jest powód, dla którego Bezos i inni giganci technologiczni są zmuszeni tłumaczyć się przed Kongresem USA. Niezależnie od wyniku, istnieje powód, dla którego kandydat na prezydenta Joe Biden rozważa siłowy podział największych firm technologicznych. Władza gospodarcza musi być monitorowana i kwestionowana, aby wszyscy gracze mieli zagwarantowane równe warunki rywalizacji. Oczywiście dotyczy to również firm norweskich, takich jak Elkjøp.

Amazon zarejestrował się w Brønnøysund już 29 marca 2000 r. Teraz w końcu nadchodzą i wielu pyta mnie, czy nadal dobrze śpię, odpowiada prezes Elkjøp. Zapewniam Cię, że śpię równie głęboko, jak wcześniej. Jesteśmy przygotowani na nadchodzącą dygitalną zmianę. Tutaj nikt nie macha białymi flagami. Tu znajdzie się opozycja do zapędów globalnych Bezosa.

Kajetan Grobelny
Kajetan Grobelny
I am passionate about the labor market and market mechanisms. I run a blog and I am a co-owner of the website www.workad.eu

Related Articles